logo facebook
logo twitter
logo youtube
logo google+
logo instagram
logo linkedin

Co je pasivní dům


Schéma pasivního domu

Nevíte stále, co se skrývá pod označením pasivní dům? .....nehledejme v tom žádný architektonický styl nebo stavební systém.


Pojmem pasivní dům můžeme označit stavbu, která splňuje přísná měřítka energetických úspor při provozu domu. Správným návrhem a projektem lze docílit vytoužený pasivní dům, ať už se jedná o novostavbu či rekonstrukci. Méně přísná kritéria úspory energie na provoz, která předcházela standardu pasivního domu lze nazvat nízkoenergetickým domem. Naopak ještě vylepšenou variantou pasivního domu je energetický nulový dům, který své energetické potřeby plně získává z místních zdrojů.


Princip pasivního domu je naprosto jednoduchý - nepsutit žádné teplo ven z domu, ale naopak co nejvíce využít teplo od slunce, domácích spotřebičů, ale i od lidí. Běžné novostavby mají roční potřebu energie na vytápění okolo 80 - 100 kWh na metr čtvereční a nízkoenergetické domy maximálně 50 kWh na metr čtvereční vytápěné plohcy. Díky účinnému provozu potřebuje pasivní dům na vytápění pouze 15 kWh na metr čtvereční, což lze označit za skutečný pokrok ve stavebnictví.


Při klasické výstavbě domu si málokdo uvědomí, že další spojené náklady s provozem neúsporného domu, jako je například ohřev vody a vytápění můžou tvořit za dobu životnosti stavby i 80% celkové ceny stavby, což není opravdu málo. Pasivním domem získáte jistotu, že náklady jen na vytápění se Vám sníží o 90%. Vyšší pořizovací náklady na některé stavební prvky jako jsou okna, dveře a technologie jako např. rekuperační jednotka nepřekročí 15% a do 20 let se Vám vrátí. Po zbytek životnosti stavby už jen výrazně spoříte.

Požadavky na pasivní domy

  • měrná potřeba tepla na vytápění objektu je maximálně 15 kWh/(m2rok)
  • neprůvzdušnost obálky budovy n50 ověřena tlakovou zkouškou nesmí překročit hodnotu 0,6/hod, tey při přetlaku a podtlaku 50 Pa se nesmí za hodinu vyměnit netěstnostmi v obálce víc než 60% vnitřního objemu vzduchu
  • celkové množství primární energie spojené s provozem budovy včetně domácích spotřebičů je maximálně 120 kWh/(m2rok). Primární energie vyjadřuje množství energie spotřebované z neobnovitelných zdrojů. Použijeme-li jako zdroj například elektřinu musíme při výpočtu primární energie vynásobit výsledek třemi díky velmi neefektivní výrobě.

Výhody pasivních domů

  • příjemná teplota interiéru během teplých letních dní bez potřeby klimatizace
  • velká nezávislost na cenách energie
  • regulace vytápění využívající tepelné zisky
  • zdravé vnitřní prostředí bez průvanu a prachu - prostřednictvím speciálních filtrů dochází k odstranění pylů a alergenů ze vzduchu
  • vklad do kvality
  • zodpovědné chování k přírodě
třída energetické náročnosti budovy©  2018  Created by:   H.A.C. spol. s r.o.             
Webdesign: J.Š.